Seweryn Dziewicki – Leominster Priory Churchyard – Wielka Brytania

Pan Adam Kwiecień nadesłał kolejne materiały. Tym razem na temat powstańca listopadowego Seweryna Dziewickiego, którego grób znajduje się na cmentarzu Leominster Priory Churchyard. Należy nadmienić, że przy pisaniu artykułu na Wikipedii pomagali mu również Joe Cocker i Nicolas Jouault, którzy dostarczyli wielu ciekawych informacji z okresu pobytu Dziewickiego w Anglii i na Jersey.


Seweryn Dziewicki (ur. 27 marca 1812 w Łukowie, zm. 15 grudnia 1862 w Leominster) – uczestnik powstania listopadowego, działacz Wielkiej Emigracji, mason, poeta, poliglota, nauczyciel, brat stryjeczny Kacpra Dziewickiego.

Seweryn Dziewicki

https://pl.wikipedia.org/wiki/Seweryn_Dziewicki

Seweryn Dziewicki  brał udział w słynnym szturmie na Arsenał warszawski w noc listopadową 1830 r., a następnie w wojnie polsko-rosyjskiej (1831). Po upadku powstania wyemigrował, wraz z tysiącami rodaków, na zachód Europy. We francuskim Dijon wstąpił do loży wolnomularskiej „Trójcy Niepodzielnej”. Z grupą Polaków brał także udział w nieudanych, choć pełnych przygód, wyprawach rewolucyjnych do Frankfurtu (1833) i Sabaudii (1834), opisanych m.in. w pamiętnikach przyjaciela Dziewickiego – Jana Bartkowskiego.

Wiosną 1834 został wydalony do Anglii, gdzie współzakładał Gromadę Ludu Polskiego „Grudziąż” w Portsmouth (pierwszą w Europie socjalistyczną organizację chłopską). Przybycie powstańców listopadowych do Portsmouth zapoczątkowało historię polskiej emigracji na wyspach brytyjskich, trwającą do dziś. Był także Dziewicki, do roku 1837, członkiem Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, zwanego nieformalnie „pierwszą polską partią polityczną”.

W roku 1849 ożenił się z Angielką Jane Jones (1826-1902), miał z nią kilkoro dzieci, m.in. Michała Dziewickiego, późniejszego wykładowcę na UJ w Krakowie. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w nurtach rzeki Lugg w Leominster, w grudniu 1862 roku. W Leominster został też pochowany. 


Joe Cocker to 80-letni mieszkaniec Leominster. Jest lokalnym patriotą, który interesuje się historią oraz opiekuje się grobami Polaków na lokalnym cmentarzu.  

Grób Seweryna Dziewickiego - przed czyszczeniem lipiec 2019

zdjęcie: Joe Cocker
Grób Seweryna Dziewickiego – przed czyszczeniem lipiec 2019

zdjęcie: Joe Cocker
Grób Seweryna Dziewickiego – po czyszczeniu ( październik 2020 )

 Grób został oczyszczony dzieki inicjatywnie  lokalnych mieszkańców. O swoich odkryciach oraz zainteresowaniach Joe mówił podczas swojego pobytu w Skierniewicach w 2019 roku dla Radia Victoria.

Joe Cocker i Katarzyna Tarkowska

Lokalizacja grobu Seweryna Dziewickiego w Leominster Priory Churchyard – Wielka Brytania.

Ogromne podziękowania dla Pana Adama Kwietnia, Joe Cockera oraz Nicolas Jouault  za przywracanie pamięci o Polakach, którzy zmarli na obczyźnie.