Faldingworth

Faldingworth to mała miejscowość położona w hrabstwie Lincolnshire w Wielkiej Brytanii. W czasie drugiej wojny światowej na lotnisku RAF Faldingworth stacjonowały polskie dywizjony bombowe: 300 Dywizjon Bombowy Ziemi Mazowieckiej oraz 305 Dywizjon Bombowy Ziemi Wielkopolskiej.  Lotnisko zostało zamknięte w 1972 roku. Na jego terenie znajduje się pomnik pamięci lotników, którzy nie wrócili z misji.

Faldingworth – ALL SAINTS CHURCH
zdjęcie: Marcin Dambek
08.2019

W samym środku miejscowości Faldinworth zbudowano kościół „All Saint Church”, którego najstarsze fragmenty pochodzą z XIV wieku.  W jego wnętrzu znajdziemy wiele przedmiotów zwianych z lotnikami, którzy służyli w  Polish Air Force oraz w RAF.

zdjęcie: Marcin Dambek

Witraż. To dwa okna symbolizujące z prawej strony wspólnotę polską a z lewej Wielkiej Brytanii. Między oknami wije się wstążka, która symbolizuje połączenie dwóch narodów. Na niej słynne polskie słowa „Za naszą i waszą wolność” w języku angielskim i polskim. Nad wstążką dwa kwiaty róża i chaber.  Na samej górze słońce symbolizuje fakt, że jesteśmy jednym ludem pod jednym słońcem. Na dole szachownica Polskich Sił Powietrznych oraz znak RAF.

Faldingworth – ALL SAINTS CHURCH
zdjęcie: Marcin Dambek
08.2019

Po prawej stronie witraża na ścianie zamontowano tablice odsłoniętą 29 kwietnia 1995 roku, pamięci kobiet i mężczyzn PAF, którzy służyli w Faldingworth w latach 1944-1947.

Wykonana przez lokalnego rzemieślnika mebel ekspozycyjny, zawiera dwie książki z ponad 150-cioma zdjęciami. Na przedzie odznaka 300-go Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej.

zdjęcie: Marcin Dambek

zdjęcie: Marcin Dambek

Drzwi zewnętrzne zamyka brama przypominająca pas startowy z  literami BH, które były literami kodowymi 300-go Dywizjonu Bombowego.

zdjęcie: Marcin Dambek

zdjęcie: Marcin Dambek

Więcej można przeczytać :  http://www.faldingworthmemorials.co.uk/

Tekst. Mariusz Błaszczyk

Zdjęcia: Marcin Dambek