Zbiórka na renowację pomnika ppor. Zakrzewskiego Stanisława w Szkocji

 

   

WPŁATY PRZEZ ZRZUTKA:
https://zrzutka.pl/2h4jwk 
WPŁATY PRZEZ PORTAL GOFUNDME:
https://www.gofundme.com/renowacja-pomnika-ppor-zakrzewskiego-stanislawa

 

PIERWSZY ETAP PRAC ROZPOCZĘTY !!!

Szanowni Państwo,

Ponad 70 lat temu w Glean Spean (Szkocja) na małym cmentarzu przy XV-wiecznym kościele katolickim Cille Choirill pochowany został podporucznik Stanisław Zakrzewski z 26-go Poznańskiego Batalionu Piechoty, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Pomnik postawiony prawdopodobnie przez kolegów Stanisława jest jednym z najbardziej zachwycających nagrobków na tym cmentarzu. Przez lata zarastał mchem i trawą. Od ponad 5 lat miejsce to regularnie jest odwiedzane przez rodaków, którzy przynoszą świeże kwiaty i zapalają znicze.

Niestety upływ czasu i warunki atmosferyczne panujące w Szkocji spowodowały, że monument znajduje się w fatalnym stanie. Wymaga szybkiej renowacji.  Dlatego aby przywrócić mu dawny blask zdecydowaliśmy się zorganizować zbiórkę pieniędzy na odnowienie pomnika.

Zwracamy się więc z serdeczną prośbą o wsparcie finansowe z przeznaczeniem na remont zabytkowego nagrobka STANISŁAWA ZAKRZEWSKIEGO przy kościele Cille Choirill . Renowacja tego niezwykłego pomnika, może pochłonąć nawet 5000 £. Wszystkie prace wykonane będą przez profesjonalną firmę z prawie 200 letnią tradycją.  Firma MOSSFORDS posiada wszelkie certyfikaty i licencje takie jak BRAMM (British Register of Accredited Memorial Masons) oraz NAMM (National Association of Memorial Masons),  które gwarantują prace są na najwyższym możliwym poziomie. Jesteśmy również w stałym kontakcie z konserwatorem Kris Zykubek ( Senior Stone Conservator, Accredited Conservator-Restorer by British Institute of Conservation ).

Nagrobek na pewno przez kolejne lata będzie zachwycał swą formą.

Po wykonanych pracach renowacyjnych udostępnimy osobom chętnym wszelkie dokumenty, zdjęcia i rachunki.

Serdecznie dziękujemy za życzliwość!!

DOWOLNE WPŁATY PRZEZ ZRZUTKA:
https://zrzutka.pl/2h4jwk 
WPŁATY PRZEZ PORTAL GOFUNDME:
https://www.gofundme.com/renowacja-pomnika-ppor-zakrzewskiego-stanislawa

 

WPŁATY PRZEZ ZRZUTKA:
https://zrzutka.pl/2h4jwk 
WPŁATY PRZEZ PORTAL GOFUNDME:
https://www.gofundme.com/renowacja-pomnika-ppor-zakrzewskiego-stanislawa

Kim był Stanisław Zakrzewski ?

Stanisław Jerzy Zakrzewski urodził się o godzinie 22.00, 9 marca 1910 roku w Tymienicy, woj. łódzkie ( informacja wg. aktu urodzenia ), inne źródła podają 10 marzec 1910 . Jego ojcem był Izydor Zakrzewski, a matką Jadwiga Sonsfeld.
Uczęszczał do humanistycznych szkół gimnazjalnych w Ostrowi Mazowieckiej, Sokołowie Podlaskim, Łomży oraz Liceum Handlowego w Warszawie.

W latach 1932–1933 był słuchaczem Szkoły Podoficerskiej przy 33 Pułku Piechoty – pierwsza lokata. Był dowódcą drużyny w stopniu kaprala.

Przed wybuchem II wojny światowej pracował w Policji Państwowej jako starszy posterunkowy służby śledczej Urzędu Śledczego IX Brygady Ochronnej przy Naczelnym Wodzu w Warszawie.

Jego nazwisko znalazło się na liście proskrypcyjnej funkcjonariuszy Policji Państwowej sporządzonej w 1939 roku przez NKWD.

Wkroczenie 17 września 1939 roku wojsk sowieckich do Polski, zmusiło Stanisława Zakrzewskiego do ewakuacji. 25 listopada 1939 roku przez Rumunię, Jugosławię, Grecję dociera do Francji i rozpoczyna czynną służbę wojskową w 1 Pułku Piechoty w Coetbo.

Od maja 1940 roku uczęszcza do Szkoły Podchorążych Piechoty w Camp de Coëtquidan. Niestety szkolenie przerywa rozpoczęcie działań wojennych kampanii francuskiej. Stanisław Zakrzewski ewakuuje się do Wielkiej Brytanii gdzie zostaje wcielony do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pod Dowództwem Brytyjskim 22 czerwca 1940 roku.

Do stycznia 1941 służy w III batalionie I Brygady Strzelców jako drużynowy motocyklista. Następnie szkoli się w Szkole Podchorążych Piechoty w Dundee ( Szkocja ) razem w tym samym plutonie z cichociemnymi Hieronimem Dekutowskim „ZAPORA”, Czesławem Rossińskim ps „Kozioł”, Jan Bienias „Ostreba” ( zginął w powstaniu warszawskim ) oraz Tadeusz Cieszewskim, ps. “Borus” ( współzałożycielem Solidarności Walczącej – trójmiasto ).

Od kwietnia 1941 roku Zakrzewski pełni funkcję Zastępcy Oficera Technicznego w III batalionie I Brygady Strzelców. W październiku 1943 roku zostaje awansowany na podporucznika i rozpoczyna pełnienie funkcji Oficera Technicznego. Od grudnia 1943 zostaje Oficerem Łącznikowym w Dowództwie 1 Brygady Grenadierów. W czerwcu 1946 roku zostaje przeniesiony do 26 Poznańskiego Batalionu Piechoty.

Umiera 17 lutego 1947 roku o godzinie 5:40 w obozie Achnacarry, Spean Bridge najprawdopodobniej z powodu wylewu (cerebral hemorrhage), który uszkodził serce. Świadkami śmierci był major Józef Władyka ora ppor. lekarz Wiktor Jurewicz ( 25 Pomorski Batalion Piechoty ). Pogrzeb ppor. Stanisława Zakrzewskiego odbył się 19 lutego 1947 roku o godzinie 10.30 w Roybridge. Jego grób znajduje się na małym cmentarzu przy XV-wiecznym kościele katolickim Cille Choirill ( Szkocja ).