Na szczycie góry Kahlenberg znajduje się kościół pw. św. Józefa prowadzony od 1906 roku przez polskich księży zmartwychwstańców, a w nim izba upamiętniająca zwycięstwo polskie w Odsieczy Wiedeńskiej. Z wzgórza można zobaczyć piękną panoramę Wiednia. W kościele znajduje się także tablica upamiętniająca wizytę papieża Jana Pawła II w 1983 roku, złożoną w ramach obchodów 300. rocznicy zwycięskiej bitwy.
„Bitwa pod Wiedniem w dniu „12 września 1683 r.” była kulminacją i przełomem w zmaganiach dwóch mocarstw – prowadzącego ekspansję na zachód Imperium Osmańskiego, oraz zmuszonej do obrony przed tą ekspansją monarchii habsburskiej. Dzięki przymierzu kilku krajów europejskich zawartemu dla obrony Krakowa i Wiednia, w którym główną rolę odegrał król Polski Jan II Sobieski, udało się skutecznie przyjść z odsieczą oblężonemu miastu.
W walkach o Wiedeń straciło życie ponad 50 000 osób z wielu krajów.
Niech wydarzenia te pozostaną w pamięci, aby przypominały o znaczeniu pokojowego współżycia wszystkich ludzi w Europie!”
12 września 2013, w 330 rocznicę bitwy pod Wiedniem, w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Ambasadora Artura Lorkowskiego oraz przedstawicieli wiedeńskiego magistratu na Kahlenbergu został położony kamień węgielny. Projekt pomnika powstał w pracowni prof. Czesława Dźwigaja. Odsłonięcie było planowane na 12 września 2018 (rocznica bitwy), jednak po negatywnej opinii Wiedeńskiej Rady Doradczej ds. Pomników i Miejsc Pamięci, zostanie on prawdopodobnie postawiony w Krakowie. Będzie też rozpisany międzynarodowy konkurs na projekt nowego pomnika dla Wiednia.
„NA PAMIĄTKE DNIA 12 WRZESNIA 1683 R W KTÓRYM ZA ŁASKĄ BOŻĄ KRÓL POLSKI JAN SOBIESKI POSTWIŁ OŁTARZ W ZNISZCONYM PRZEZ ZACIEKŁĄ DZICZ TURECKĄ KOŚCIELE KAMEDUŁÓW NA KAHLENBERGU NA KTÓREGO STOPNIACH WYSŁUCHAWSZY MSZY ŚW. I PRZYJĄWSZY KOMUNIĘ ŚW. WYRUSZYŁ NA NIEPRZYJACIÓŁ, KTÓRYCH NA CZELE SWEGO DZIELNEGO WOJSKA POBIŁ I ZMUSIŁ DO UCIECZKI I TEM NIE TYLKO WIEDEŃ OD OBLĘŻENIA UWOLNIŁ LECZ TAKŻE CAŁEJ CIĘŻKO UCIŚNIONEJ EUROPIE OPIEKĘ I BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIŁ.”
zdjęcia: Mariusz Błaszczyk