81. rocznica pierwszego skoku cichociemnych

W październiku 1940 roku rozpoczął się pierwszy polski kurs spadochronowy w brytyjskim ośrodku Central Landing School w Ringway. Podstawowe szkolenie desantowe ukończyło 12 polskich oficerów.

15-ego sierpnia ( 2021 roku ) odbyło się uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego pomnika poświęconego 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej oraz Cichociemnym. W uroczystościach udział wziął Konsul Generalny RP w Manchesterze Michał Mazurek oraz Jeremy Sosabowski ( prawnuk gen. Stanisława Sosabowskiego ).

zdjęcie:  Konsulat Generalny RP w Manchesterze

15 lutego o godzinie 18.20 z lotniska w Wielkiej Brytanii wystartował dwusilnikowy samolot typu Armstrong Whitworth Whitley MK I z 419 Eskadry RAF, dowodzony przez pilota Flight Lieutenanta (kpt.) Francisa Keasta .

Na pokładzie znalazło się trzech polskich skoczków: kpt. Stanisław Krzymowski (“Kostka”), por. Józef Zabielski (“Żbik”) oraz kurier polityczny Czesław Raczkowski (“Włodek”).

Zrzut zasobników i Polaków miał być dokonany kilka kilometrów od Włoszczowej. Jednak na skutek pomyłki samolot zboczył z kursu i o godzinie 00:30 zrzucił skoczków i zasobniki w okolicy wsi Dębowie koło Skoczowa.