“Borrowed Pasture” – historia polskich żołnierzy po II wojnie w Walii.

Film dokumentalny Richarda Burtona z 1960 roku opowiada historię dwóch polskich żołnierzy mieszkających na opuszczonej farmie w Carmarthenshire.
Eugeniusz Okołowicz i Włodek Bulaj to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy po II-ej wojnie światowej znaleźli schronienie w Walii. Zamieszkali w opuszczonej farmie na zboczu wzgórza, która stała niezamieszkana i niszczała od ponad 20 lat. Film opowiada o powojennych latach życia mężczyzn w miejscowości Penygaer. Film został wyprodukowany w 1960 roku.
Sprawdzając wszelkie dostępne bazy danych dotarłem do następujących wiadomości.
Eugeniusz Okołowicz urodził się w 1895. Jego ojciec miał na imię Piotr. Według bazy danych Wojskowego Biura Historycznego Eugeniusz przed wojną był podkomisarzem. 19 września 1939 roku został aresztowany w miejscowości Mejszagoła. Następnie od 13 lipca 1940 roku przebywał w obozie w Kozielsku, później w Griazowcu. 3 września 1941 zwolniony z obozu wstąpił do Armi Andersa w Tatiszczewie.
Eugeniusz umiera trzy lata po emisji filmu w kwietniu 1963 roku. Włodzimierz Bulaj natomiast kilka miesięcy później w wieku 57 lat. Groby naszych żołnierzy prawdopodobnie znajdują się w okolicach Penygaer. Mam nadzieję, że uda nam się je zlokalizować już wkrótce.
W filmie pojawia się także ksiądz Stanisław Potoczny. Jedyna informacja na jaką trafiłem o księdzu Stanisławie Potocznym to, że przebywał w 1950 roku na parafii w Blockley lub może w pobliskim Polskim Obozie Przesiedleńczym w Springhill Lodges Camp.
Niesamowita historia dwóch polskich żołnierzy z filmu dokumentalnego Richarda Burtona „Borrowed Pasture” odkrywa nowe tajemnice. Dzięki Simon Elmer udało się dokładnie zlokalizować farmę w Walii, na której mieszkali Eugeniusz Okołowicz i Włodek Bulaj. Teren obecnie należy do prywatnego właściciela. Z dokumentów, które znalazłem wynika, że zmarli w Carmarthen. Przeszukałem dostępne bazy danych grobów z tej walijskiej miejscowości niestety bez rezultatów. Pozostaje jedynie pisanie pism do każdego zarządcy cmentarza z osobna i pytanie o zmarłych Polaków w roku 1963.
Zdjęcia to kadry z filmu “Borrowed Pasture”.
Film dostepny jest pod adresem ( dla widzów z UK ):
 

Przybliżona lokalizacja farmy: