Franciszek Sobkowiak – piłkarz Warty Poznań, pilot

W miejscowości Greasbrough koło Rotherham w Wielkiej Brytanii zbudowano pomnik pamięci mężczyzn i kobiet , którzy zginęli podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Na tablicy znajduje się nazwisko Franciszeka Sobkowiaka. Miał 29 lat, kiedy zostawił żonę Nore Hartley, którą poślubił w Rotherham ( 1941 roku ) oraz osierocił córkę Carole A Sobkoviak.

zdjęcia: Nikola Lakovic – 07. 2019

Franciszek Sobkowiak był piłkarzem Warty Poznań, wystąpił w reprezentacji Polski ( 25 września 1938 roku ) w spotkaniu z Łotwą. W czasie II wojny światowej był pilotem.

Podczas kampanii wrześniowej służył w 3 Pułku Lotniczym w stopniu sierżanta na poznańskim lotnisku Ławica. Należał do 31 Eskady Rozpoznawczej. Latał na samolotach PZL.23 Karaś.

 Po zakończeniu walk w Polsce Franciszek Sobkowiak przedostał się na Zachód. W Wielkiej Brytanii służył w 301. Dywizjonie Bombowym Ziemi Pomorskiej „Obrońców Warszawy”. Trafił do Polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych przy brytyjskim 138 Dywizjonie.

W nocy z 7 na 8 listopada 1941 był członkiem załogi pierwszego „polskiego” samolotu w barwach RAF, który wykonał lot nad okupowaną Polskę. Pilotowany przez piłkarza Warty bombowiec dotarł nad Bydgoszcz, następnie Łowicz. Zrzucił tam cichociemnych, w tym znanego później żołnierza niezłomnego Jana Piwnika ps. “Ponurego”. Podczas lotu powrotnego musiał lądować przymusowo w Szwecji koło Ystad. Załoga została internowana. Sobkowiak na początku 1942 roku uciekł do Anglii.

Poległ w locie bojowym w Norwegii. Samolot o oznaczeniu NF-S W-7773 rozbił się w nocy z 29 na 30 października 1942 roku w okolicy Egersund. Na pokładzie oprócz załogi znajdowali się także trzej cichociemni: porucznik Stanisław Hencel ps. “Pik” i  porucznik Wiesław Szpakowicz ps. “Pak” oraz podporucznik Jerzy Bichniewicz ps. “Błękitny”. Mieli zostać wraz ze sprzętem zrzuceni koło Kraśnika na Lubelszczyźnie. W zasobnikach wieźli 156 tys. dolarów i 70 tys. marek niemieckich. Piloci z jakichś nieznanych względów nie dokonali zrzutu w Polsce i zmienili kurs lotu powrotnego. Samolot rozbił się około 3 w nocy na terytorium Norwegii.

Franciszek Sobkowiak pośmiertnie został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Pochowany we wspólnym grobie nr 11-B-8 na cmentarzu w Egersund (Norwegia).

Zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Drużyna Warty Poznań przed zwycięskim meczem z Unionem. Od lewej stoją: kapitan Fryderyk Scherfke, Marian Jankowiak, Stanisław Kaźmierczak, Kazimierz Lis, Aleksander Schreier, Piotr Danielak, Jan Zarzycki, Edmund Twórz, Franciszek Sobkowiak, Czesław Gendera i Franciszek Orłowski.