KAZIMIERZ DOROBA – grób boksera odnaleziony

Ostatnio informowaliśmy o odnalezieniu grobu przedwojennego boksera Legii Warszawa i podoficera Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Dziś po zebraniu wszelkich dostępnych informacji możemy ujawnić, że pięściarzem jest KAZIMIERZ DOROBA. Jego przedwojennym trenerem był Feliks „Papa” Stamm, a kolegami z sekcji między innymi Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski czy Maciej Mizerski.
 
Kazimierz DOROBA
 
Urodził się 4 marca 1911 roku w Warszawie. Był wicemistrzem Polski w wadze półciężkiej (do 79,4 kg) w 1937 (przegrał w finale z Franciszkiem Szymurą) i w wadze ciężkiej (powyżej 79,4 kg) w 1938 (przegrał ze Stanisławem Piłatem), a także brązowym medalistą w wadze półciężkiej w 1936 roku. W 1938 wystąpił 5 razy w meczach reprezentacji Polski, walcząc w wadze półciężkiej i odnosząc 3 zwycięstwa przy 2 porażkach.
 
Przed wojną służył jako szeregowy w 1 Pułku Lotniczym w Warszawie równocześnie trenując w sekcji bokserskiej warszawskiej Legi. Po wybuchu II wojny światowej przedostaje się najpierw do Claremount we Francji, następnie po jej upadku, już w sierpniu 1940 roku zgłasza się do Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, gdzie służy jako elektryk w 316 Dywizjonie „Warszawskim”. W październiku zostaje przeniesiony do 131 Skrzydła Myśliwskiego, w którym operują trzy dywizjony 302 ,308 oraz 317.
 
W Sealand koło Chester kończy Gimnazjum Techniczne. Pod koniec wojny prawdopodobnie zostaje przydzielony do 3107 Servicing Echelon RAF No.12 Group . W marcu 1946 roku awansowany do stopnia plutonowego.
 
Na początku 1949 roku w Lincoln bierze ślub z Elżbietą Rabczuk, która w czasie wojny służyła w Pomocniczej Lotniczej Służbie Kobiet ( WAAF ) w Sealand. Elżbieta umiera w 5-go lutego 1968 roku i zostaje pochowana na cmentarzu w Doncaster.
 
Kazimierz Doroba umiera 16 listopada 1978 w Sheffiled. Pochowany zostaje razem z żoną w Doncaster.
 
Informacje dotyczące służby w PSP w Wielkiej Brytanii zebrane dzięki Łukaszowi Gredys
 
zdjęcie: Nikola Lakovic
 
Zdjęcie główne poglądowe Antoni Czortek – ze zbiorów NAC / Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji
 
Lokalizacja grobu: