PŁK IGNACY JUNOSZA – DREWNOWSKI – Milom ( UK )

Ignacy i Wanda Junosza Drewnowski

Ponad miesiąc temu naszemu koledze Marcinowi udało się dotrzeć na cmentarz w Milom i zlokalizować grób pułkownika Ignacego Junosza-Drewnowskiego, który jest patronem Regionalnego Centrum Informatyki Kraków, jednostki podporządkowanej Dyrektorowi Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Urodził się 9 stycznia 1897 r. w Krakowie. Wstąpił jako ochotnik do Legionów Polskich. W 1917 roku ukończył niemiecką Oficerską Szkołę Telefoniczną. W roku 1918 brał udział w obronie Lwowa będąc dowódcą plutonu podczas obrony lwowskiej Szkoły Sienkiewicza. W roku 1935 r. mianowany został dowódcą 5 batalionu telegraficznego w Krakowie. W roku 1939 obejmuje stanowisko Dowódcy Łączności Armii Kraków. W rejonie Rawy Ruskiej dostał się do niewoli i trafił do obozu jenieckiego. Po oswobodzeniu, objął obowiązki zastępcy dowódcy łączności 2. Korpusu Polskiego. Później trafia do Anglii, gdzie pozostaje po wojnie. Otrzymuje awans do stopnia pułkownika. Umiera 22 grudnia 1993 r. w szpitalu w Barrow-in-Furness.

Zdjecie: Marcin Dambek / RCIKraków

Więcej możecie przeczytać tutaj: https://rcikrakow.wp.mil.pl/pl/articlesaktualnosci-5/plk-ignacy-junosza-drewnowski-przyszly-patron-rci-krakow/

 

 

Grób zlokalizowany jest na cmentarzu :