Porucznik Stanisław Cieliński – Pentyrch

CIELIŃSKI Stanisław Tadeusz
ur.28.05.1918 w m. Brody, pow. Wadowice
zm.18.04.1943
Porucznik / Polish Air Force
P/0381

Na zachodnich obrzeżach Cardiff w miejscowości Pentyrch znajduje się pomnik ( War Memorial ), a na nim nazwisko pilota porucznika Stanisława Cielińskiego.

zdjęcie: Tomasz Saluk

Stanisław urodził się 28 maja 1918 roku w miejscowości Brody koło Kalwarii Zebrzydowskiej.

“Absolwent SPL w Dęblinie. W marcu 1939 skierowany na praktykę do 2 plot w Krakowie, 31 VIII mianowany podporucznikiem pilotem. Brał udział w wojnie obronnej Polski jako pilot 21 eskadry bombowej. Przez Rumunię i Francję przedostał się do Anglii, gdzie latał bojowo w nocnych dywizjonach. Przeniesiony na odpoczynek operacyjny do dowództwa lotnictwa myśliwskiego, 18 IV 1943 na Bristol “Beaufighter” Mk VI nr X 7887 wystartował do lotu treningowego z lotniska Jurby na wyspie Man. Wskutek awarii silnika samolot wpadł do morza koła Bradda Head. Pilot został wyłowiony przez niszczyciel Royal Navy i odesłany do szpitala, gdzie zmarł wskutek doznanych obrażeń. Pochowany na cmentarzu St. Calweg, Pentrych Cardiff, grób bez numeru, koło północnej ściany cmentarza.”


zdjęcia: Tomasz Saluk


Osiem miesięcy przed tragiczną śmiercią Stanisław wziął ślub z Fredą. Był wtedy instruktorem w St. Athan. Latał samolotami szkoleniowymi nad Pentyrch. Czasami zrzucał wiadomości w małych kopertach ozdobionymi malowanymi kolorowymi kwiatami i sercami na krawędziach. Chłopcy z wioski dostarczali liściki Fredzie.

Co roku 11 listopada przy pomniku odbywają się uroczystości z okazji Dnia Pamięci ( Remembrance Day ).


 

więcej: https://niebieskaeskadra.pl/?control=8&id=165

zdjęcia: Tomasz Saluk

źródła:  Łukasz Gredys