Zenon Świętosławski urodził się w zamożnej rodzinie szlacheckiej 22 grudnia 1811 w Warszawie. Młodość spędził w majątku rodzinnym w Łękach k. Kutna. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Należał też, wraz z bratem, do Sprzysiężenia Podchorążych. Po wybuchu powstania listopadowego wrócił do Warszawy. Służył w 2 Pułku Mazurów, w stopniu podporucznika. Był członkiem Towarzystwa Patriotycznego. W październiku 1831 przekroczył wraz z korpusem gen. Macieja Rybińskiego granicę pruską. Mieszkał tymczasowo w Brodnicy.
Zenon Świętosławski
Po upadku powstania wyemigrował, wraz z tysiącami rodaków, do Europy Zachodniej. Początkowo przebywał w Paryżu – wstąpił tam do Komitetu Narodowego Polski Joachima Lelewela (1832), a także do loży wolnomularskiej „Trójcy Niepodzielnej”. Był jednym z ojców-założycieli Towarzystwa Demokratycznego Polskiego. W styczniu 1833 roku, w związku z organizowaną zbrojną wyprawą Józefa Zaliwskiego i Artura Zawiszy do Polski, wystąpił z TDP. Świętosławski wyjechał do Polski jako tajny emisariusz pod fałszywym nazwiskiem Jorandy.
Po upadku wyprawy przeniósł się do Anglii (Londyn, Portsmouth), a następnie na wyspę Jersey (4 X 1834). Także w 1834 uczestniczył jako emisariusz (pod pseudonimem „Diorand”) w naradach postępowej inteligencji i mieszczaństwa w Hamburgu, których celem było opracowanie planu powstania zbrojnego w Saksonii przy jednoczesnym wznieceniu ruchu partyzanckiego w zaborze rosyjskim i pruskim. Plany te nigdy nie zostały zrealizowane.
W Saint Helier współzakładał Gromadę Ludu Polskiego Humań (14 III 1836). Świętosławski należał do najczynniejszych, a zarazem najbardziej radykalnych działaczy Gromady. Przejął przywództwo w Gromadach po wycofaniu się z nich Stanisława Worcella, Tadeusza Krępowieckiego i innych dotychczasowych liderów.
Za pieniądze otrzymywane z części spadku rodzinnego nabył posiadłość na Jersey, a także finansował działalność Gromad. 29 listopada 1841 roku, podczas uroczystych obchodów 11. rocznicy wybuchu powstania listopadowego, wygłosił napastliwe przemówienie, w którym zaatakował przywódców powstańczych, nazywając ich „nędzarzami”, a księcia Czartoryskiego „zbrodniarzem” i głównym winowajcą niepowodzenia polskich aspiracji niepodległościowych.
Po rozwiązaniu Gromad objął swoją pieczą bogate archiwum organizacji (w maju 1846). Zamierzał zorganizować przerzut rodaków z Portsmouth do Polski, by mogli wziąć udział w rewolucji krakowskiej, jednak z uwagi na niewystarczające środki plan ten nie został zrealizowany.
Nie później niż jesienią 1852 założył w Saint Helier, w domu przy 19 Dorset Street (dziś nieistniejącym) drukarnię i rozwinął tam działalność wydawniczą. Publikował materiały o charakterze politycznym, agitacyjnym (w różnych językach), ale wydał także dziełko Feliksa Nowosielskiego O kształceniu serca oraz utwory poetyckie, m.in. Niezabudki Jerseyskie Rocha Rupniewskiego czy wiersze Karola Balińskiego. Najpoważniejszą inicjatywą wydawniczą Świętosławskiego była przygotowana wraz z Teofilem Izdebskim kompilacja archiwów Gromad Ludu Polskiego z lat 1835-1846, znana pod tytułem Lud Polski w emigracji (1854). Znany jest także periodyk Świętosławskiego „L’Homme”, który ukazywał się w latach 1853-1860.
W dniu 27 lutego 1855, w 7. rocznicę ogłoszenia II republiki francuskiej, Świętosławski brał udział w „międzynarodowym mityngu w sprawie polskiej” w Londynie – zasiadał na trybunie obok Louisa Blanca, Karola Marksa, Victora Hugo, Giuseppego Mazziniego, Francoisa Raspaila, Aleksandra Hercena, Lajosa Kossutha i Stanisława Worcella.
W 1858 roku utworzył w Londynie radykalną Gromadę Rewolucyjną Ludu Polskiego, stanowiącą polską sekcję Stowarzyszenia Międzynarodowego Ernesta Jonesa, jednak nie rozwinęła ona szerszej działalności, a w roku 1859 wystąpiła ze Stowarzyszenia. W Londynie utrzymywał bliskie kontakty z demokratą rosyjskim – Aleksandrem Hercenem. Wyrażał w nich duże nadzieje we wspólny, polsko-rosyjski sojusz sił demokratycznych.
W roku 1861 upadła drukarnia Świętosławskiego, a prawdopodobnie w tym samym roku zakończyła działalność Gromada Rewolucyjna Londyn (wpływ na to miała m.in. prowokacja prezesa policji poznańskiej – F.W.E. von Baerensprunga). Pogarszał się ponadto stan zdrowia Świętosławskiego, a także wystąpiły pierwsze oznaki choroby umysłowej. W 1861 uzyskał pozwolenie na powrót na wyspę Jersey, którą traktował jako swój drugi dom rodzinny. Na wyspie pozostał do śmierci. Zmarł 6 grudnia 1875 w Saint Helier. Został pochowany na cmentarzu przy Green Street.
Zdjęcie zamieszczamy dzięki uprzejmości
Więcej informacji można przeczytać na stronie : https://pl.wikipedia.org/wiki/Zenon_%C5%9Awi%C4%99tos%C5%82awski
Dziekujemy Panu Adamowi Kwiecień za nadesłane materiały oraz
Dokładna lokalizacja grobu: