Calverton – Remembrance Sunday i rocznica katastrofy

Wracają jeszcze raz do obchodzonego w Wielkiej Brytanii Remembrance Sunday, zamieszczamy kilka zdjęć udostępnionych nam dzięki uprzejmości Pani Moniki.

Co roku w listopadzie przy pomniku w Calverton składane są kwiaty oraz wieńce. Tak było i tym razem. W uroczystości uczestniczyła rodzina jednego z lotników, kadeci, harcerze oraz mieszkająca na Wyspach Brytyjskich lokalna Polonia.  

zdjęcie: Monika Piotrowska

13 października 1940 roku o godzinie 17.40 bombowiec Fairey Battle ( L5499 ) BH-Y należący do 300-go Dywizjonu Bombowego Ziemi Mazowieckiej wystartował z lotniska RAF Swinderby. Celem lotu było bombardowanie Boulogne. 
Załoga powracając z udanej misji nie mogła lądować na macierzystym lotnisku z powodu ataku niemieckich bombowców. Nad lotniskiem Swinderby krążyły niemieckie samoloty przez co utrzymywano je w całkowitym zaciemnieniu. Dwukrotna próba lądowania w Newton nie powiodła się. Około godziny 21.55 z powodu wyczerpania paliwa, samolot rozbija się z okolicach miejscowości Calverton i Oxton w hrabstwie Nottingham.

W katastrofie ginie cała załoga:

kpr. rtg. Tadeusz Egierski

st. sierż. naw. Edward Morawa
kpt. pil. Jan Gębicki
( był bratem ciotecznym Jana Nowaka Jeziorańskiego więcej: http://rwd-dwl.net/pracownicy/gebicki/index.htm )

 

zdjęcie: Monika Piotrowska

Zdjęcia udostępniamy dzięki uprzejmości Pani Moniki Piotrowskiej.