Easton on the Hill (UK) – pomnik poświęcony 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej

Pomnik poświęcony 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej
 
“TO COMMEMORATE
POLISH PARATROOPERS
FROM 1st BATTALION 1st POLISH
PARACHUTE BRIGADE GROUP WHO WERE
STATIONED IN EASTON ON THE HILL
FROM 1944 TO 1945 AND WHO TOOK
OFF FROM HERE TO TAKE PART IN
THE BATTLE OF ARNHEM IN HOLLAND”
 
Tuż po krótkiej i sentymentalnej podróży do naszej Ojczyzny, wraz z powrotem na angielską ziemię, postanowiłem podążyć za mapą Polskich Miejsc Pamięci i szlakiem Generała Stanisława Sosabowskiego. Organizatora i dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, który jako pierwszy w historii Wojska Polskiego stworzył elitarną jednostkę spadochroniarzy. Początki 1SBS sięgają roku 1941 gdzie wszystko zaczęło się w ośrodku szkolenia spadochronowego RAF w Ringway.
Godnym uwagi i przypomnienia jest fakt, że 1SBS jako jedyna polska formacja nie podlegała dowództwu brytyjskiemu, a pozostawała jedynie do dyspozycji Naczelnego Wodza Wojska Polskiego, generała Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem w lipcu roku 1943. Wszystko uległo zmianie wraz z Jego śmiercią, gdzie Brytyjczycy rozpoczęli starania aby polska brygada gen. Sosabowskiego podlegała ich dowództwu i zmieniła swojej pierwotne przeznaczenie. Tak też się stało roku 1944.
 

 
Pomnik, albo też jego pozostałości i gruz, znajdują się tuż po lewej stronie zaraz przy wjeździe do wioski Easton on the Hill. Mały Spring Close footpath, a po środku nieco oddalony od drogi monument i otaczające go drzewa. Jak się okazuje, w roku ubiegłym podczas złej pogody oraz aury, wichura powaliła jedno z drzew, które runęło wprost na pomnik. Widok bardzo smutny, dawno się tak nie wzruszyłem. Nie potrafiłem też odnaleźć tabliczki z informacją, którą cytuję powyżej. Nie wiem kto i kiedy odnowi ten pomniki, ale jeżeli zajdzie tylko taka potrzeba, służymy pomocą.
 
Nikola Lakovic
 
 
 
 
Lokalizacja: