Jan Cichno – niewola, Armia Andersa, emigracja

Jan Cichno, syn Stanisława, urodził się 1 sierpnia 1912 roku w Rulewicach. Przed wojną był rolnikiem, a jego życie zmieniło się po wybuchu II wojny światowej. 18 września 1939 roku został wzięty do niewoli w Nowojelni i przewieziony do obozu jeńców w Kozielsku. Po miesiącu trafił do Krzywego Rogu, a 10 maja 1940 roku został wysłany pod Lwów do pracy przymusowej przy budowie dróg.

Warunki pracy były ciężkie – zakwaterowanie w namiotach, niewystarczające wyżywienie i brak odpowiedniej opieki lekarskiej. Jeńcy, w tym Jan Cichno, korzystali wyłącznie z własnej odzieży wojskowej. Władze obozowe odnosiły się wrogo do więźniów. Pomimo trudności Jan utrzymywał kontakt z rodziną. W czerwcu 1941 roku, po rozpoczęciu wojny niemiecko-sowieckiej, został ewakuowany z obozu w ponad 18-dniowym marszu do Starobielska, gdzie przebywał około miesiąca.

4 września 1941 roku Jan Cichno został zwolniony z obozu i wstąpił do Armii Andersa w Tatiszczewie. Na chwilę obecną brak szczegółowych informacji o jego przebiegu służby w tej formacji. Po wojnie zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Zmarł 11 stycznia 1990 roku w Manchesterze. Został pochowany na cmentarzu Southern Cemetery w Manchesterze.

grób Jan Cichno – Manchester | zdjęcie: Nikola Lakovic

źródła: 

https://zapisyterroru.pl/ 
https://indeksrepresjonowanych.pl
https://bip.ipn.gov.pl/

Brak dokładnej lokalizacji: