Netley Cemetery – Wielka Brytania

Na cmentarzu Military Cemetery Netley został pochowany:
 
Hrabia Cyprian Wollowicz
 
Urodzony 02.01.1839 roku w Polsce.
Biegle władał pięcioma językami.
Studiował medycynę w Berlinie i Monachium. Doktorat z medycyny zrobił na Uniwersytecie w Monachium , a rozprawa dotyczyła patologii i leczenia zapalenia tęczówki , która została opublikowana w roku 1862.
Później studiował w Paryżu , Hiszpanii i Włoszech. Ostatecznie osiadł w Anglii.
20 marca 1868 roku hrabia Wollowicz został mianowany na asystenta chirurga. Krótko po tym został wysłany na wyprawę Abisyńską ( The Abissinian Expedition) do Etiopii. Po powrocie wykryto u niego nieznaną chorobę jelit.
Zajmował się badaniem wpływu wina i alkoholu na organizm człowieka czego efektem były dwa referaty w Royal Society w 1870 roku.
Zmarł po długiej chorobie w Royal Victoria Hospital w Netley 20.02.1871 roku i pochowany na Military Cementry w Netley. Sekcja zwłok wykazała przetokę pomiędzy odcinkiem jelita krętego a dnem pęcherza.
 
 
Na cmentarzu znajdują się również groby naszych rodaków, którzy w czasie I wojny światowej walczyli w armiach wszystkich zaborców. Najwięcej Polaków było w armii rosyjskiej 165-200 tys., w armii austro-węgierskiej służyło ich około 55-60 tys., a w niemieckiej co najmniej 40 tys. Ponad pół miliona z nich poległo, zmarło lub zaginęło bez wieści.
 
zdjęcia: Piotr Sidorowicz