Józef Kosacki – twórca wykrywacza min

W szkockim mieście St Andrews budynki Eden Court i w Hotelu Ardgowan zajęte były przez  Armię Brytyjską i Polską. Oba na dwóch równoległych do siebie ulicach i znajdowały się na tej samej wysokości co umożliwiło połączenie ich tajnym przejściem. To w nich inzynier Józef Kosacki opracował i testował swój wynalazek: przenośny wykrywacz min.

Jego wykrywacz min po raz pierwszy został użyty w II bitwie pod El Alamein w 1942, gdzie znacznie przyczynił się do zwycięstwa Aliantów. Po licznych modyfikacjach, był skutecznie używany aż do 1991 roku w Zatoce Perskiej i Iraku.

Ze względu na ochronę rodziny, która przebywała w okupowanej Polsce, większość jego patentów została zgłoszona pod pseudonimami, m.in. „Józef Kos”, „Kozacki”, „Kozack”.

Kosacki nie otrzymał wynagrodzenia ani oficjalnego uznania za swoją pracę, król Jerzy VI przesłał mu list z podziękowaniami. Na zewnątrz Hotelu Ardgowan znajdują się dwie plastikowe tablice upamiętniające Józefa Kosackiego a wewnątrz znajduje się obraz z podobizną polskiego inżyniera.

Więcej można przeczytać:

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Kosacki

http://www.lapy.pl/index.php/aktualnosci/1898-jozef-kosaki-z-lap-jego-wynalazek-uratowal-tysiace-ludzi

zdjęcia: Krzysztof Troniarz

Zdjęcie Józefa Kosackiego: wikipedia/domena publiczna/CAW

zdjęcie: Krzysztof Troniarz
zdjęcia: Krzysztof Troniarz
zdjęcia: Krzysztof Troniarz
zdjęcia: Krzysztof Troniarz

LOKALIZACJA: