Leconfield ( Wielka Brytania ) – kościół św. Katarzyny


Polska Szkoła im. Ireny Sendlerowej w Hull przesłała nam materiały, które pozwolą uzupełnić mape Polskich Miejsc Pamięci w Wielkiej Brytanii o kolejne interesujące punkty. Jednym z nadesłanych miejsc jest Leconfield (East Riding of Yorkshire).

KIM JEST Kate O’Mara

Na zdjęciu: Kate O’Mara w środku . St. Catherine’s Church w Leconfield, listopad 2013.


„Nie jestem Polką i nie mam żadnych polskich korzeni, ale dorastałam w Leconfield przez wiele lat i oboje moi rodzice służyli w RAF’ie. piekowałam się grobami lotników , kilkoma polskimi. Zawsze smucił mnie ich widok, gdyż były opuszczone i myślałam o tym, że leżacy w nich lotnicy zostali pochowani tak daleko od swych domów. W celu zdobycia funduszy na uhonorowanie ich zasług zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy na ten cel podczas imprezy w stylu lat 40-tych. Impreza była udana, ale cały proces organizacji uroczystości trwał kilka lat. Bardzo zależy mi na tym, aby polskie społeczeństwo wiedziało jak bardzo my- Brytyjczycy Was szanujemy i że zawsze będziemy pamiętać o zasługach oddanych naszemu krajowi”. Kate


Pani Kate O’Mara to pasjonatka historii wojskowości. Od dawna interesuje się losami polskich pilotów czasu II wojny światowej.
Z jej inicjatywy 17 listopada 2013 r. w Leconfield w Kościele św. Katarzyny została odsłonięta tablica upamiętniająca pilotów z 302. Dywizjonu Myśliwskiego „Poznańskiego”.

Treść prezentacji opracowała: mgr Natalia Bartoń
Nadesłane przez : Polska Szkoła im. Ireny Sendlerowej w Hull, październik 2015
Uaktualnienie materiału: lipiec 2019

Zdjęcia umieszamy dzięki uprzejmości Polskiej Szkoły im. Ireny Sendlerowej w Hull.

Tablica znajduje się w kościele St Catherine`s Church w Leconfield.

https://www.facebook.com/polskaszk.hull