RAF Andrewsfield – witraż upamiętniający polskich lotników

25 września 2022 na lotnisku Saling (Andrewsfield) niedaleko Dunmow odsłonięto witraż upamiętniający lotników i załogę naziemną 309 Dywizjonu Polskiego, którzy służyli tam podczas II wojny światowej. Pamiątkowy witraż powstał na zamówienie rodziny pierwszego polskiego dowódcy 309 Dywizjonu, płk. Karola Zygmunta Pistla. Na uroczystość odsłonięcia przyjechali wnuczka Karola, Marta Flavin (z domu Pistl), oraz jej mąż Shay Flavin. Okno, przedstawiające emblemat eskadry, zostało zaprojektowane i wyprodukowane przez artystkę Angi Driver, która również uczestniczyła w ceremonii.
 
zdjęcie: Jason Gore via Tad Dippel

Pułkownik Zygmunt Pistl urodził się w 1897 roku i walczył w armii austriackiej na froncie włoskim podczas I wojny światowej. W czasie II wojny światowej, w lipcu 1940 roku, przybył z Polskimi Siłami Powietrznymi do Wielkiej Brytanii. W listopadzie tego samego roku objął dowództwo 309 Dywizjonu i pełnił tę funkcję do lutego 1943 roku. Po zakończeniu służby w Siłach Powietrznych w 1949 roku, został prezesem londyńskiego oddziału Związku Lotników Polskich. W 1975 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w listopadzie 1981 roku.

W imieniu Polish Air Force Memorial Committee, wieniec złożył również Ryszard Kornicki. Obecny był także Joe Pietrzak, wnuk Henryka Pietrzaka, ostatniego dowódcy 309 Dywizjonu. Sqn Ldr Pietrzak przejął dowództwo w lipcu 1945 roku i dowodził eskadrą do jej rozwiązania w styczniu 1947 roku w RAF Coltishall. Po ceremonii odsłonięcia odbył się pokaz Spitfire’a z kolekcji historycznych samolotów Duxford, pilotowanego przez Clive’a Denney’a. Ten Spitfire służył w 315 i 317 Dywizjonach Polskich w 1942 roku i obecnie nosi barwy 317 Dywizjonu.
 
Tad Dippel, odpowiedzialny za operacje na lotnisku Saling, podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia, w tym właścicielowi lotniska oraz Derekowi Ruslingowi z Polish Heritage Flight za przewiezienie samolotu do RAF Andrewsfield, obecnie znanego jako Saling Airfield. Szczególne podziękowania skierował również do Mike’a Rowlanda, Carol Cooper oraz sponsorów.
zdjęcie: Tad Dippel

 

zdjęcie: Jason Gore via Tad Dippel
zdjęcie: Jason Gore via Tad Dippel

Lokalizacja:

 

Dodaj komentarz